Колектив Балкански маршрути Алто Вичентино: хроника на липсващата първа помощ по българо-турската граница

Разказът се отнася за нощта между 19 и 20 юли 2023 г. За да предпазим участниците в събитията, разпространяваме този доклад няколко седмици по-късно. След тази първа намеса, като колектив Балкански маршрути продължаваме да се сблъскваме с редица подобни случаи и лично участваме в издирването и спасяването на хора, блокирани в горите по българо-турската граница.

01:00 ч. Звъни телефонът на колектива. „На път 79 има бременна жена". Обаждането идва от обитател на лагера в Харманли, приятел на съпруга на бременната жена, с когото сме се запознали няколко седмици по-рано. Помага му преводач, който също живее в лагера. Страх го е да не бъде обвинен в трафик на хора, затова моли ние да се обадим на линейка. Път 79 е сред най-патрулираните от гранична полиция, тъй като е почти задължителен маршрут за всеки, който е пресякъл границата и се е насочил към София. Обаждаме се на жената с помощта на преводача, бременна е в осмия месец и е с двете си малки дъщери, сами са в "джунглата". Изтощени са, групата, с която вървели, ги е оставила близо до пътя, за да чакат помощ. Изпраща ни координатите си: 42.12.31.6N 27.00.20.9E. Обясняваме й, че линейките отговарят на същия номер като полицията, т.е. има риск да бъде незаконно изтласкана обратно в Турция. Знае това, но въпреки това ни моли да им се обадим.

02:00 ч. Първо обаждане на 112. Записваме го, както и всички следващи. Не ни питат за състоянието на жената или на децата, но ни държат 11 минути на телефона, за да обясним как сме се свързали с тях, как са пресекли границата и откъде идват, кои сме ние, какво правим в България. Подозират трафик на хора и ни принуждават да им дадем номера на посредника между нас и нея. Чувстваме се подложени на разпит. В 02:06 ни казват: „Екипите ни ще са на място да потърсят жената след няколко минути". Разбираме, че сме говорили с полицаи, а не със спешна помощ.

03:21 ч. Минал е повече от час и няма никакъв отговор. Обаждаме се отново на 112. Питаме дали са се обадили на жената и ни отговарят: „опитахме се да се обадим, но не можахме да се свържем". Жената обаче ни казва, че никой не й се е обаждал. Отново даваме нейните координати: 42.12.31.6N 27.00.20.9E. Добавяме, че е много близо до пътя, отговорът, който получаваме е: „не е точно така, по-навътре в гората е", „точно до границата е, в горист район, не е на пътя". За да преодолеем възможните съмнения, питаме дали потвърждават, че координатите са близки до път 79. Слагат ни на изчакване, след което отговарят, че е близо до голям път, но не могат да потвърдят, че е път 79. Казваме им, че жената е припаднала. „Може ли да ни набере? Може ли да ни се обади, за да ни даде малко повече информация?" Не разбираме от каква информация имат нужда, недоверчиви сме: „В безсъзнание е, тъй че не мисля, че й е възможно да се обади". Предлагат в такъв случай преводачът да се свърже директно с тях.

Предполагаме, че искат да ни изолират. Разговорът, продължил 18 минути, е пълен фарс. Ако досега се притеснявахме от последствията от пристигане на полицията, сега се страхуваме от варианта да не се отзове никой. Решаваме да отидем ние, очаква ни пътуване от 1 час и 40 минути.

04:42 часа. Трето обаждане. Отново ни искат цялата информация, още веднъж даваме GPS координатите. Казваме им, че отиваме на място и настояваме: „Имате ли новини относно търсенето?". „Не можем да ви дадем информация". В постоянен контакт сме с жената, благодарение на преводача. Потвърждава, че не е пристигал издирващ екип. Фарсът започва да се превръща в трагедия.

06:18 часа. Четвърто обаждане. На място сме, а пътят е пустинно празен. Искаме да сме сигурни, че нищо няма да ни се случи, затова ги информираме, че сме пристигнали. За пореден път повтаряме, че се обаждаме за бременна жена в тежко състояние. Разговорът е абсурден, започва се отново с въпроси от типа „в кой месец?", „кое поред е детето? Първо? Второ?". „колко възрастна изглежда?", „откъде знаете, че е там? Тя ли ви се обади, или някой друг?". Информираме ги, че започваме да я търсим, отговарят ни: „ние също я търсим". Отвръщаме: „Къде сте, защото ние не виждаме никого тук, ние сме на място и няма никой?". Оправдават се: „явно имате нова информация, защото очевидно тя не се намира на координатите, които ни дадохте", „полицаи отидоха на тези координати три пъти и не намериха жената, координатите са грешни". Още веднъж разбираме, че лъжат.

Ще се обадим за пети път в 06:43, след като вече сме я намерили. Питат ни отново за координати и ни казват да ги изчакаме до пътя.

Търсенето ни продължава едва няколко минути. Жената ни изпраща отново локацията си, 42.12.36.3N 27.00.43.3E. Оказва се на 500 м от предишните координати, но по-близо до пътя. Викаме „hello" и се ориентираме по гласовете. Намираме я буквално на два метра от улицата на един малък наклон, свила се е на земята под едно дърво, дъщерите й са до нея. От Сирия са, момичетата са на 4 и 7 години. Тя няма сили да се надигне. Ние можем да им дадем само хляб и вода. С тях има и едно момче, вероятно малолетно, което ги е намерило и е останало, за да помогне. Предупреждаваме го, че ще дойде полиция. Не иска да го изтласкат обратно в Турция, тръгва сам, без раницата си. Ние се оглеждаме наоколо: „гората" се оказва широка едва няколко метра ивица дървета между пътя и земеделските земи.

След малко минава патрул на гранична полиция, спират и се приближават до нас с ръце върху пистолетите. Не са предупредени: нападат ни с хиляди въпроси, без да ги интересува състоянието на жената и двете момиченца. Взимат ни телефоните, изтриват снимките, когато пристигат патрулките. Решаваме да се обадим на местна адвокатка, която познаваме. Тя ни казва, че е нормалнопомощта да пристига бавно в гората и ни съветва да си отидем, за да оставим полицията да си свърши работата. Междувременно се появяват и жандармерия, и местна полиция.

Липсва единственото нещо, което е необходимо и поискано – линейката, която така и няма да дойде.

07:45 часа. Полицията ни ескортира до най-близкото селище, Средец, където ни уверяват, че има болница. Опитват се да разделят жената от децата в две коли. Помолваме да ги закараме ние, заедно, с нашата кола. В Средец обаче ни завеждат в централата на гранична полиция. Там откриваме десетки гранични полицаи в камуфлажни униформи, въоръжени с картечници, които на групи се качват на военни автомобили, двама холандски агенти на Фронтекс, един български полицай с блуза от събранията на фашисти в Предапио. Притиснати сме в края на един коридор, прави, заобиколени от пет полицая. Най-младият от тях крещи, че ще ни задържат, „защото помагаш на незаконни мигранти да влизат". Искаме вода и тоалетна за жената и дъщерите й, първоначално ни отказват. Оставаме да чакаме, после ни казват, че не могат да отидат в болница, защото са задържани, тъй като са без документи.

09:00 часа. Връщат ни документите и ни пращат да си тръгваме. Това е последният път, в който виждаме жената и момичетата. Телефонът й е отнет. Не им е позволено да подадат документи за убежище е са заведени в центъра за задържане преди депортиране в Любимец. Преди да ни съпроводят до изхода, се представя инспектор Палов, който ни кара да подпишем 3 документа. Престоят ни с часове в управлението щял да бъде оправдан като разговор с инспектора, след предварително официално повикване. Отказваме.

По пътя на връщане минаваме по път 79, който е препълнен с полицейски патрули. Мислим си за всички онези хора, които умират всяка нощ, без дори да могат да поискат помощ, както и за малкото, които молят напразно за нея. По сухоземната граница, както и в морето, неоказването на помощ е прецизна стратегия на властта.

На следващия ден се срещаме с приятеля на съпруга на жената. Знае, че никога повече няма да може да направи подобно нещо, защото ще го обвинят в трафик и ще изгуби напълно възможността да си построи нов живот в Европа. Ние обаче, като независими активисти, можем и трябва да продължим: имаме много по-малко за губене. Ясно ни е, че е спешно да действаме директно и да не се подчиняваме на тези, които оставят хора да умрат.

20 дни след случилото се успяваме да намерим жената и децата й, които най-накрая са изпратени в отворения лагер в Харманли. Значи са държани в центъра за задържане в Любимец цели 19 дни. Жената споделя, че по време на целия им престой не е закарана в болница за преглед, необходим основно заради бременността й, прегледал я е само лекарят в центъра, много повърхностен и незаитересован преглед, подобен на този в полицейското управление в Средец. Позволява ни да публикуваме този доклад.

Координатите, изпратени ни от жената през нощта. Въпреки неточнотите на GPS, всички локации се намираха на не повече от няколкостотин метра една от друга.
Координатите, изпратени ни от жената през нощта. Въпреки неточнотите на GPS, всички локации се намираха на не повече от няколкостотин метра една от друга.
Районът, където я намерихме. По път 79 спешни случаи като този са ежедневие.
Районът, където я намерихме. По път 79 спешни случаи като този са ежедневие.
Път 79, нашата кола, паркирана в близост до мястото, където намерихме жената и двете й дъщери.
Път 79, нашата кола, паркирана в близост до мястото, където намерихме жената и двете й дъщери.
Ето така ги открихме на няколко метра от улицата.
Ето така ги открихме на няколко метра от улицата.

Превод от италиански: К.