На 4 февруари се навършват 150 години от рождението на Гоце Делчев – според мнозина най-видният идеолог и революционер на македоно-одринската борба, отдал живота си в нея. Днес ще се нагледаме на патриотични речи от политици за живота и делото на Гоце, както в България, така и в Северна Македония. Затова ще проследим връзката му с анархистите, с които другарува през последните години от земния си път.

Известно е, че след създаването на анархистките МТРК и Женевски кръжок Гоце Делчев е поддържал връзка с тях чрез Върбан Килифарски и Петър Манджуков. Килифарски го запознава с идеите на анархизма, когато е четник при него през 1896 г., а две години по-късно Манджуков също става четник при войводата Делчев.

Огромно впечатление на Гоце прави речта пред съда на френския анархист Емил Анри, преведена от Манджуков на български. Гоце Делчев настоява да се отделят пари от касата на ВМОРО за напечатването и разпространението ѝ, както и „Престъпленията на бога" от Жан Грав.

За близостта на Гоце Делчев с Върбан Килифарски може да съдим и по това, че именно Делчев възприема отвличанията и искането на подкуп като революционна практика, както и препоръчва на ВМОРО Килифарски да стане войвода на родния му Кукуш и околията.

Връзката му с анархистите се задълбочава още повече особено след запознанството му с Михаил Герджиков, който също като Делчев е учител в българската гимназия в Битоля. Освен приятел, Гоце Делчев намира у Герджиков и много добър стратег по отношение на борбата в Македония и Одринско. Възприема тактиката на анархистите за терористични атаки по цели на западния капитал и железопътната инфраструктура в Османската империя по възможност без жертви. Любимата на Гоце Делчев Янка Каневчева по-късно става съпруга на Михаил Герджиков.

Запознава се и с анархиста Константин Нунков (войвода в Ксанти и Гюмюрджинско) и съвместно издават „Наръчник за взривните вещества и боеприпаси", който се ползва от ВМОРО. Създава фабрика за бомби в Бургас, чийто динамит е използван от анархистката група на Гемиджиите в Солунските атентати. Солидарен с тях и впечатлен от делото им, Гоце Делчев споделя откровеното: „Аз по душа съм анархист".