Фрагменти от информация за отношението на болшевишкото правителство в първите години от управлението му към хомосексуалността
През последните няколко години се наблюдава засилен интерес към историята на правата на хомосексуалните в Съветския съюз. За съжаление извън общността на хомосексуалните в бившия СССР повечето от тези интереси не са насочени към изучаване, а по-скоро към тривиално печелене на точки или за "западното общество", или между сектите на комунистите.
Член 121
"Педерастия
Сексуални отношения на мъж с мъж (педерастия),
Наказват се с лишаване от свобода за срок до пет години.
Педерастия, извършена с прилагане на физическа сила или заплахи, или по отношение на малолетно лице, или с използване на зависимото положение на жертвата, се наказва с лишаване от свобода за срок до осем години.
(Butler, WE, Translator & Editor, Basic Documents on the Soviet Legal System, Oceana Publications, 1983 г., стр. 344)
За да демонстрирам последното, ще направя нещо, което никога не съм мислил, че ще направя, ще цитирам някой от сталинисткото общество и ще се съглася с него (цитираната част, с голяма част от останалата част от статията не съм съгласен и ще засегна някои от тези несъгласия по-късно).
Фактът, че хомосексуалността е била криминално санкционирана от съветското законодателство, е нещо, което често се хвърля в лицето на комунистите като цяло и се използва за "дискредитиране" на другаря Сталин в частност. Наистина, "Сталин мразеше гейовете" е нещо, което съм виждал да се публикува онлайн многократно от тролове и анархисти. Съмнявам се, че Сталин някога е написал или изрекъл една-единствена публична дума по този въпрос. Във всеки случай подобно обвинение по своята същност е деконтекстуализирано и подвеждащо.
По-голямата част от останалата част от статията, включително и останалата част от абзаца, който отрязах, е пълна с полуистини, измислици и слаби оправдания. Но от това, което съм виждал през последните няколко години, първата част не е наистина погрешна. Всъщност голяма част от дискусиите по този въпрос като цяло се основават на повтарянето на недоразумения, обобщения и откровени митове, и то след като изрежете хомофобите и социалните консерватори, маскирани като комунисти.
Затова записвам това, което научих досега, с надеждата, че то ще внесе известна яснота и ще спре възпроизвеждането на поне няколко мита. Трябва да отбележа, че това няма за цел да бъде последната дума по темата, напротив, все още намирам информация по този въпрос и период, работата бавно се превежда и някои статии изтичат от платените сайтове [1].
Първоначално започнах да пиша това преди месеци, но всеки път, когато започвах да подготвям нещо, намирах малко повече информация по темата и отлагах. Това важи и за тази версия, докато я пишех, открих още няколко източника, някои от които успях да включа, но други все още преработвам. Така че е възможно в бъдеще да се появят допълнения, промени или друга актуализация.
Като начало нека просто се справим с някои фактологически неточности.
Разпространени митове за СССР и правата на хомосексуалните
В Съветският съюз е първото правителство, което декриминализира хомосексуалността: Този въпрос се срещаше често, когато западните държави започнаха да приемат закони за еднополовите бракове. Сега той не е толкова разпространен, но все още се появява. Отговорът е, че това просто не е вярно. Като се пренебрегнат държавите и обществата, които никога не са имали закони срещу еднополовите отношения, и като се остави настрана фактът, че доста от законите срещу тях често посочват еднополовите отношения между мъже, СССР беше победен от няколко общества и държави.
Вероятно първата държава, която декриминализира хомосексуалността, е Френската република през 1791 г., когато е приет нейният нов наказателен кодекс (един от многото), в който не се споменава "содомия". Казвам "вероятно", защото през по-голямата част от световната история декриминализирането на еднополовите връзки не е било изрично, обикновено се приема нов кодекс или конституция, които просто я премахват като категория престъпление. Такъв е случаят и с болшевиките, те декриминализират, като обявяват за недействителен стария царски кодекс и публикуват нов.
Други забележителни по-ранни декриминализации са Имперският наказателен кодекс от 1830 г. на бразилския император Педро, Османската империя през 1858 г., която до голяма степен възприема Наполеоновия правен кодекс, и Япония през 1880 г., която отменя закон, приет през 1872 г.
На пръв поглед това може да изглежда безобидно, но разпространението на този мит показва някои от проблемите в дискусията по тази тема.
Болшевиките са били уникални в декриминализирането на хомосексуалността: Това е свързано с първия мит. Той не е напълно точен и прикрива някои важни подробности. Преди и по време на ранните дни на революцията действително е имало обществена агитация за декриминализиране на хомосексуалността. Любопитно е обаче, че болшевиките отсъстват от нея. Най-изявените застъпници са от групата на кадетите (конституционни демократи), най-вече Владимир Набоков и някои анархисти, като застъпничеството на Беркман и Голдман в САЩ е направило впечатление на някои в Руската империя [2].
Това е важно да се запомни, защото обяснява доста голяма част от случилото се след Революцията. Не е имало реален натиск от страна на болшевишката партия за декриминализиране на хомосексуалността, те декриминализират де факто, като отменят изцяло стария кодекс, в резултат на което никога не предприемат никаква инициатива за борба с хомофобските предразсъдъци. Напротив, малкото хора, които публично се опитват да се борят с хомофобията, скоро се превръщат във врагове на болшевишкото правителство.
Законът срещу хомосексуалността е закон срещу педофилията: Това е нещо друго, което може да се види изкопано от време на време. Текстът на закона, изготвен от правителството на Сталин през 1934 г. Член 121 се отнася до "педерастията". Така че някои твърдят, че всъщност той изобщо не е криминализирал хомосексуалността, а е защитавал децата. И това въпреки че членът определя всички сексуални действия между мъже като педерастия, независимо от възрастта. Статията, която цитирах в началото, се оправдава с това по-късно за пример.
Сталин няма никаква роля за повторното криминализиране на хомосексуалността: Това е странно, но не е изненадващо, като се има предвид колко много сталинисти са пискливи по отношение на хомофобията, но не искат да признаят вина. Виждал съм многократно да се твърди, че Сталин няма нищо общо с ревизираните наказателни кодекси или има, но не и с членовете срещу хомосексуалността. Например в текста на Обществото на Сталин се казва следното: "Съмнявам се, че Сталин някога е написал или изрекъл една-единствена публична дума по въпроса". Странно, тъй като рекриминализирането на хомосексуалността е извършено от Централния изпълнителен комитет на комунистическата партия, на който той е бил генерален секретар.
За да бъдем напълно точни, в Наказателния кодекс от 1934 г. членът срещу хомосексуалността първоначално е посочен като член 154-а, но текстът остава недвусмислен:
154-a. Сексуални отношения на мъж с мъж (педерастия)– лишаване от свобода за срок до пет години. Педерастия, извършена с употреба на сила или използване на зависимото положение на жертвата, — лишаване от свобода за срок от пет до осем години. [1 април 1934 г. (SU № 15, чл. 95)]
Съветският съюз узакони гей браковете: Няма доказателства за това. Има данни за гей двойки, които са имали брачни церемонии след революцията, което вероятно обяснява объркването. Въпреки това никой от тях не е получил официално признание или някое от гражданските предимства на брака, от които се ползват хетеросексуалните двойки. И поне в един случай на двойка лесбийки, за които ще стане дума по-късно, които са сключили брак, е било наредено да разтрогнат съюза си, а когато са отказали да се подчинят, двойката е била изправена пред съда.
Съветският съюз декриминализира хомосексуалността: Всъщност това е голям проблем, но за да сме наясно, в нито един момент Съветският съюз не е премахнал правните санкции срещу хомосексуалността. Тя е декриминализирана само в руската част на Съюза, официално Руската съветска федеративна социалистическа република (РСФСР). В другите територии, контролирани от болшевиките, централноазиатските републики и Грузия, законите срещу хомосексуалността остават в сила. Така че, да, дори по времето на Ленин мъжете все още са били наказвани законно за хомосексуалност в териториите, контролирани от болшевиките.
На практика СССР не декриминализира, но руската територия РСФСР го прави до 1934 г. Това може да изглежда педантично, но мисля, че е важно да се има предвид. Виждал съм, че повторното криминализиране на хомосексуалността през 1934 г. е представено като безпрецедентно събитие, но то е имало много прецеденти. Не съм виждал никакви подробности, но съм чел, че след 1934 г. някои от съветските републики всъщност са актуализирали своите закони срещу хомосексуалността, за да бъдат дори по-строги от съветските наказания.
Хомосексуалността в ранния съветски период
Сега, след като приключихме с това, бих искал да обърна внимание на някои погрешни схващания. Не е съвсем точно да се приписва на Ленин заслугата за декриминализирането на хомосексуалността. Поне не по начина, по който обикновено се прави. Обикновено това се представя като добронамерен акт на прогресивно правителство, което съзнателно поправя голямо социално зло. Не е съвсем невярно, че правните кодекси за територията на Русия са съдържали забрани за хомосексуална активност (член 516 в последния кодекс, който е бил прилаган), а след това в някакъв момент след ноември 1917 г. новите кодекси, които са били в сила, не са съдържали такива, но се пропуска много важен контекст. Някои от тях бих искал да разгледам тук.
Често пренебрегваното Временно правителство, сформирано след Февруарската революция, е поставило началото на демонтирането на старата царска рамка,
което колебливо пое отговорността за държавните дела след падането на монархията през февруари 1917 г., представляваше либералния импулс сред политическия елит. Предпазливи по отношение на формалните тънкости, новите управляващи отказват да се смятат за легитимно правителство-наследник на държавата до очакваното свикване на учредително събрание. Въпреки това те започват да разрушават на парче правната структура на стария режим. Именно при Временното правителство жените получават граждански права, премахната е религиозната и етническата дискриминация, както и смъртното наказание и депортирането в Сибир, и е разширена възможността за развод. [3]
Но не се стига до декриминализиране на хомосексуалността. Това ще трябва да почака до Октомврийската революция, когато болшевиките обявяват останалата част от кодекса за остаряла и започват работа по нов.
За разлика от това, когато болшевиките идват на власт през октомври, те не проявяват никаква плахост да преобърнат правната основа на стария режим. Всъщност те незабавно нареждат на новосъздадените "народни съдилища" да се подчиняват на съветските декрети и да отразяват "революционното правно съзнание", като прилагат избирателно само онези съществуващи закони, които не противоречат на социалистическите принципи. До края на 1918 г. съветските власти забраняват прилагането на всички царски закони. За да запълни законодателната празнина, новото правителство издава множество укази, с които налага наказателни санкции за конкретни нарушения, но не успява да въведе ясно определен ред или точни дефиниции, на които съдилищата да се опрат. През 1920-21 г. Комисариатът на правосъдието разрешава изготвянето на нов наказателен кодекс, който влиза в сила на 1 юни 1922 г., за да бъде преразгледан четири години по-късно. [4]
Както вече беше посочено, липсата на наказателно обвинение за еднополови действия се отнася само за РСФСР, но дори и тогава властите подхождат разнопосочно. Така например през 1930 г. записът на медицинския експерт Серейски във Великата съветска енциклопедия гласи следното: "Съветското законодателство не признава така наречените престъпления срещу морала. Нашите закони изхождат от принципа за защита на обществото и затова предвиждат наказание само в случаите, когато малолетни и непълнолетни са обект на хомосексуален интерес." [5]
Друг експерт обаче, психологът Владимир Бехтерев, който работи с болшевиките след революцията, включително организира Първата конференция по научна организация на труда през 1921 г., публично свидетелства по време на съдебен процес срещу руски гейове, че "'публичното демонстриране на подобни импулси може да привлече нестабилни хора в обсега на извращението. Представянето на хомосексуални вкусове и дейности пред широката общественост… е обществено вредно и не може да бъде разрешено. Създаването на клубове или свърталища с такава цел трябва да се наказва по силата на наказателното право".
На практика хомосексуалността се третира като социално заболяване, което трябва да се лекува, ако е възможно. Цитираме отново Серески: "признавайки неправилността на хомосексуалното развитие…, нашето общество съчетава профилактичните и други терапевтични мерки и ще създаде всички необходими условия, за да направи конфликтите, от които страдат хомосексуалните, възможно най-безболезнени и да разреши типичното за тях отчуждение от обществото в рамките на колектива." [6]
Не е съвършена, но звучи като подобрение, макар че ще зависи от действително използваните процедури. По това време "терапевтичните мерки" за хомосексуалността често са били много жестоки. Като например "терапията" с отвращение, която се е практикувала по онова време. Досега не съм успял да намеря информация за това какво обикновено са практикували терапевтите по това време в Съветския съюз. Попаднах обаче на информация за начина, по който са били лекувани млади лесбийки през 80-те години, който е включвал настаняване в психиатрични отделения и лекарства, променящи съзнанието.
Типичният сценарий, разказан от повече от дузина млади руски лесбийки на възраст между 15 и 19 години, интервюирани от 1991 до 1993 г. от Маша Гесен (1994 г.), включва родител или друг настойник (например учител в интернат), който научава за лесбийска връзка и ангажира едната или двете – обикновено – много млади жени. Следва поставяне на диагноза и сравнително кратка хоспитализация – два до три месеца – и принудително лечение с медикаменти, променящи съзнанието. След освобождаването си от психиатричната болница пациентката е трябвало да остане регистрирана в местната психиатрична амбулатория. (стр. 17-18) [7]
Това е друго време и друг политически климат, но познанията ми за терапевтичните лечения по онова време не ме изпълват с оптимизъм.
Все пак това е била официалната политика и както във всяко друго общество на земята, има големи разлики между това как се предполага, че трябва да бъдат нещата, и как са в действителност.
Мисля, че добро въведение в периода непосредствено след революцията е новинарският материал на Би Би Си, озаглавен "Руската революция от 1917 г.": Краткият прозорец на свобода за гей общността.
Това е селекция от истории от 1917 г. до началото на 20-те години на миналия век за хомосексуалната общност в Русия. Първата история е от 1921 г., когато член на тайната полиция организира фалшива гей сватба, за да събере гей общността в Петроград. Той арестува общо 95 души. За тяхно щастие не успял да измъкне нищо, но все пак не е добър знак, че е успял да планира сложна операция и масов арест. И наистина през 1922 г., годината, в която болшевишкото правителство публикува първия си наказателен кодекс, в РСФСР има поне два публични процеса за хомосексуалност, въпреки че наказателният кодекс не съдържа такава категория.
Периодът е много объркан и не помага фактът, че ранното болшевишко правителство е открито за произволно наказване на хора, дори когато те формално не са извършили престъпление. Като пример за това странно отношение през 1921 г. на национален конгрес Александра Колонтай признава, че секс работничките са били изпращани в трудови лагери, въпреки че не е имало реален закон срещу секс работата. Всъщност тя критикува членовете на партията, които са се опитвали да изготвят някакви закони срещу сексуалните услуги, но продължава да подкрепя настоящата политика, която включва изпращането на секс работничките в трудови лагери.
Проститутката не е специален случай; както и при другите категории дезертьори, тя се изпраща на принудителен труд само ако многократно избягва работа. Проституиращите не се третират по-различно от останалите дезертьори от трудови лагери. Това е важна и смела стъпка. [8]
Оправданието е, че те са виновни за престъплението "трудово дезертьорство", но какво точно се смята за трудово дезертьорство също не е дефинирано много добре, откъдето идва и обърканото отношение към сексуалните работници в партийните комитети, които се занимават с това.
Този правен произвол не е безпрецедентен; колкото и да е забавно, той е бил често срещана черта на царския период.
Макар да е вярно, че малко мъже някога са били преследвани в царските съдилища за престъплението (хомосексуална) содомия по взаимно съгласие, не е вярно, че имперското законодателство или дори преобладаващото мнение сред прогресивните учени и законодатели в областта на правото освобождава содомията от репресии. Царският режим е бил известен както с игнорирането на закона (действайки чрез имперски указ или приемайки "извънредно законодателство", което е отменяло официалните процедури и гаранции), така и с небрежното прилагане на законите, които е одобрявал. Относителното пренебрегване на содомията в съдилищата може да говори повече за неефективността на правната система, отколкото за активната толерантност към сексуалното разнообразие. [9]
Ранният болшевишки режим, воюващ в гражданска война, също има сериозни проблеми със спазването на законите си и дори с ясното определяне на това кое е и кое не е престъпление. Той до голяма степен управлява с декрети, което не допринася за много последователна правна система.
Самото определение на престъплението се променяше, тъй като насилието на революцията и гражданската война създаваше свои собствени изключителни стандарти. Не се считаше за убийство например убийството в защита на революцията или като въпрос на "класова справедливост". Такова поведение се смяташе за геройство, а не за престъпление. И все пак липсата на кодифицирани закони и състоянието на обща несигурност не означава, че всяко поведение, което преди се е смятало за престъпно, сега е било официално санкционирано или оставено ненаказано. [10]
Технически болшевиките са декриминализирали убийството едновременно с декриминализирането на хомосексуалността, защото начинът, по който са го направили, е да отменят целия кодекс едновременно. И макар че декретите, обхващащи това престъпление, са въведени бързо, на болшевиките им отнема години, за да кодифицират подходяща правна санкция срещу него. Но на практика съдилищата и трибуналът, където все още са съществували, междувременно продължават да издават присъди за виновни за всякакви престъпления.
Наказателният кодекс от 1922 г. е много важен, тъй като окончателно изяснява официалните възгледи на правителството. Важна е и липсата на член, който да забранява еднополовите връзки. Липсата му показва, че макар болшевишкото правителство да не се е интересувало от правата на хомосексуалните, по онова време то не е било заинтересовано от активното им преследване. В Русия така или иначе кодексът е бил за РСФСР, той все още не се е прилагал за останалите републики [11].
Въпреки това дори и след 1922 г. съществува проблем, който предизвиква объркване. Наказателният кодекс е допускал преследването на хора за деяния, които не противоречат на буквата на законите, в името на общественото благо. Това води до редица странни случаи, включително двата процеса срещу хомосексуални в РСФСР през 1922 г., споменати по-рано.
Единият от тях е подобен на събитията в материала на Би Би Си – тайната полиция, Чека, нахлува в политическа среща на моряци, но се оказва, че това е среща на гейове и град хора. Арестуват всички и ги съдят като опасни за общественото благосъстояние. По време на този процес Бектерев дава показания, в които настоява за борба с публичните прояви на хомосексуално поведение.
Първият случай възниква, когато местната полиция за сигурност (Чека) забелязва, че малки групи мъже, предимно моряци (военослужещи), често се събират в един петроградски апартамент. Прекъсвайки една такава среща, за която подозирали, че крие политически цели, офицерите с изненада открили мирна битова сцена, очевидно състояща се от булки и младоженци, господа и дами, облечени в подходящо облекло. При по-внимателна проверка се оказало, че всички участници са мъже. В доклада за пресата се посочва, че те не са политически заговорници, а членове на "клуб" или "бърлога" (priton) за "сексуални извратеняци", които представляват не по-малка обществена опасност. "Хомосексуалното поведение", се предупреждава в доклада, "се разпространява не само сред хора, които очевидно страдат от органични аномалии, но и чрез привличане на податливи на внушение хора, привлечени от любопитство, които случайно се поддават на извратени нагони. [12]
Вторият случай през 1922 г. е свързан с двойка лесбийки (Е, едната от двойката може да е била транссексуална или да се е представяла за мъж, за да вземе сватбено свидетелство, в докладите се твърди, че са изфабрикувани документи). Което се появява за първи път в руската история [13].
Другото дело от 1922 г., свързано с хомосексуалността, предизвиква същия конфликт между обществения интерес и частното право. То се отнася до поведението на жена от провинциален град, която променила името си от Евгения на Евгений, приела мъжко облекло и се установила на съпружески начала с друга жена. Наредено им е от работодателите да прекратят "брака си", двамата отказали, като заявили, че "никой няма право да се намесва в интимния им живот". В доклада на пресата се отбелязва, че "неуспешно дефинирано" като "престъпление срещу природата", делото е зациклило в съдилищата, тъй като следователите са се опитвали – и не са успели – да открият признаци на ненормалност в поведението на обвиняемите. Предполага се, че един психиатър би могъл да постигне по-голям успех при определянето на фалшифицирането на документите и упорития отказ на двойката да се раздели. [14]
Така че дори през 1922 г. на територията на РСФСР все още е имало някаква форма на официално преследване, въпреки че към 1926 г. изглежда се наблюдава тенденция на истинско подобрение. Преработеният Наказателен кодекс на РСФСР не включва содомия и доколкото ми е известно, не изглежда да е имало подобни съдебни процеси или полицейски набези, макар че все още намирам повече информация. Любопитно е, че най-толерантният период изглежда са първите години от управлението на Сталин. По това време съветски експерти участват в международни конференции за сексуална реформа [15] и подкрепят агитацията на германските комунистически партии срещу германския закон срещу содомията Параграф 175. В цитираното по-рано заглавие на Голямата съветска енциклопедия от 1930 г. също се коментира положително Магнус Хиршфелд, вероятно най-важният европейски активист за правата на хомосексуалните по това време.
Забележка: Дан Хийли в своя репортаж за този случай посочва, че след като делото на прокуратурата се провалило, Комисариатът на правосъдието се съгласил да остави брака в сила. Това е интересно, въпреки че посоченият източник [A.O. Edelshtein. "K klinike transvestitizma"] не е преведен, доколкото ми е известно, и всички други описания на случая, които са ми известни, като например Енгелщайн и Игор Кон, не посочват това като резултат от процеса, всъщност всички препратки, които мога да намеря за това, са или работата на Дан Хийли, или други, които цитират Дан Хийли. Освен това изглежда, че отношенията са се развалили скоро след това, като Евгений е преместен в Москва през 1925 г. и след това уволнен, без да е посочена ясна причина. След това Евгений е арестуван отново през 1926 г. за самозванец и е интервюиран от психиатър, който го кара да напише кратка автобиография, публикувана под заглавие "История на моята болест".
Така че случаят на Евгений може и да е издействал важна отстъпка от съветското правителство, но изглежда, че то е трябвало да се бори за ограничената си отстъпка и не изглежда да е довел до промяна в отношението на властите след инцидента.
Като последен коментар и двата процеса срещу хомосексуални са били предмет на статия в списанието на Комисариата по правосъдие, в която се твърди, че хомосексуалните хора все още могат да бъдат съдени по съветския наказателен кодекс, като проблемът е, че неопитността на местните прокурори е довела до погрешни обвинения. Авторът смята, че обвинението в "хулиганство" се отнася за случая на Евгений и има добри шансове да доведе до осъдителна присъда.
Авторът на статията, представен само като Г. Р., предлага широки тълкувания на членове от Наказателния кодекс срещу "хулиганството" и публичния дом за да осигури осъдителни присъди срещу "хомосексуалисти". Обвинения в хулиганство вероятно биха се оказали успешни в случая на жените. [16]
Разбира се, това не продължило дълго, на 7 март 1934 г. хомосексуалността между мъже отново била сериозно престъпление, а официалната толерантност и връзките с движенията за сексуална реформа били закрити. Във второто издание на Голямата съветска енциклопедия вече се казва следното:
Произходът на Н[омосексуалността] е свързан с ежедневните социални условия; за преобладаващото мнозинство от хората, отдаващи се на Н[омосексуалност], тези извращения спират веднага щом човекът се окаже в благоприятна социална среда… В съветското общество с неговите здрави нрави Н[омосексуалността] като сексуално извращение се смята за срамно и престъпно. Съветското наказателно законодателство разглежда Н[омосексуалността] като наказуема, с изключение на случаите, когато Н[омосексуалността] е проява на изразено психическо разстройство. (Гомосексуализъм, 1952 г., стр. 35)" [17]
Освен това високопоставени членове на комунистическата партия като Максим Горки и тогавашният комисар по правосъдието Николай Криленко публично атакуват хомосексуалността.
Горки 1934 г.:
В страната, в която пролетариатът управлява смело [мужествено; превежда се и като мъжествено] и успешно, хомосексуалността, с нейното развращаващо въздействие върху младите, се счита за социално престъпление, наказуемо от закона. За разлика от това, в "култивираната земя" на великите философи, учени и музиканти тя се практикува свободно и безнаказано. Вече има една саркастична поговорка: "Унищожи хомосексуалността и фашизмът ще изчезне.
Криленко 1936:
Трудещите се маси вярват в нормалните отношения между половете и изграждат своето общество върху здрави принципи. В тази среда няма място за такива изхабени господинчета. Кой ни осигурява основната клиентела за такива дела? Работническите маси? Не! Декласираната измет, независимо дали е от утайката на обществото или от остатъците на експлоататорските класи. Като нямат към кого да се обърнат, те започват да се занимават с педерастия. В тяхната компания, в мръсните тайни бърлоги, се извършва и друг вид работа, използвайки този претекст – контрареволюционна работа. Това са хората, които дестабилизират [дезорганизират] новите социални отношения, които се опитваме да установим между хората, между мъжете и жените, в рамките на трудещите се маси. И затова именно тези господа ние преследваме в съда и лишаваме от пет години свобода. [18]
Тази нагласа продължава до разпадането на Съветския съюз през 1991 г., но дори и днес последиците от нея все още се усещат в бившия СССР.
Библиография
В допълнение към източниците, посочени директно в бележките по-долу, това есе се основава на информация, получена от следните източници.
- Статия, публикувана от Обществото на Сталин: http://www.stalinsociety.org/2015/04/08/homosexuality-in-the-ussr/
- Частичен превод на Наказателния кодекс на РСФСР: http://soviethistory.msu.edu/1924-2/socialist-legality/socialist-legality-texts/first-soviet-criminal-code/
- Конституция на РСФСР: https://www.marxists.org/history/ussr/government/constitution/1918/index.htm
- http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-41737330
- Реч на Колонтай през 1921 г.: https://www.marxists.org/archive/kollonta/1921/prostitution.htm
- Превод (частичен) на Наказателния кодекс на СССР, публикуван през 1936 г.: http://www.cyberussr.com/rus/uk136-e.html
- Интервю с Ира Ролдугина "Вътрешният живот на куиър другарите в ранна съветска Русия": https://www.opendemocracy.net/od-russia/artem-langenburg/interview-with-ira-roldugina
- Съветската хомофобия от професор Игор Кон: http://gay.ru/english/history/kon/soviet.htm
- Социално-правният контрол върху хомосексуалността – сравнение между няколко нации
- Съветската политика спрямо мъжката хомосексуалност от Лаура Фингелщайн
- Розовият триъгълник – нацистката война срещу хомосексуалните от Ричард Плант
Бележки:
[1] Използвал съм широко статията Съветската политика към мъжката хомосексуалност. За да прочета тази статия, трябваше да платя 36 паунда за привилегията да имам достъп до нея в продължение на 24 часа.
[2] Макар че, за да бъда ясен, не вярвам нито една от двете групи да е имала мнозинство, Набоков изглежда е бил малцинство, понякога самотен глас, а много анархисти изглежда изобщо не са се изказвали публично по въпроса. Толстой например очерня един измислен хомосексуален активист в романа си "Възкресение".
[3] Съветската политика спрямо мъжката хомосексуалност, Лаура Енгелщайн
[4] Пак там.
[5] стр. 593 от Голямата съветска енциклопедия, взето от "Социално-правният контрол върху хомосексуалността – сравнение между няколко нации", стр. 224
[6] Пак там.
[7] "Социално-правният контрол върху хомосексуалността", стр. 225-6
[8] https://www.marxists.org/archive/kollonta/1921/prostitution.htm
[9] Съветската политика спрямо мъжката хомосексуалност, Лаура Енгелщайн
[10] Пак там.
[11] Частичен превод на Наказателния кодекс на РСФСР (преработен през 1924 г.) можете да намерите тук: http://soviethistory.msu.edu/1924-2/socialist-legality/socialist-legality-texts/first-soviet-criminal-code/
[12] Съветската политика спрямо мъжката хомосексуалност, Лаура Енгелщайн
[13] За да бъде по-ясно, съдът и медиите третират двойката като лесбийска двойка и обвиняват Евгения, че се представя за мъж, за да заблуди властите.
[14] Съветската политика спрямо мъжката хомосексуалност, Лаура Енгелщайн
[15] В началото на 20-те и 30-те години на ХХ век се провеждат множество конференции, посветени на въпроса за сексуалната реформа. Обикновено се настоява за легализиране на редица дейности като контрол на раждаемостта, достъп до аборти, сексуални дейности, хомосексуалност. Освен това се провеждат и образователни кампании.
[16] Хомосексуалното желание в революционна Русия, Дан Хийли
[17] стр. 35 от Голямата съветска енциклопедия, преводът е взет от "Социално-правният контрол на хомосексуалността", стр. 224
[18] И двата цитата са от "Съветската политика по отношение на мъжката хомосексуалност". Тези на Криленко са взети от реч през 1936 г., произнесена пред Централния комитет
Автор: Р. Редебрек
Превод от английски: АнархоСъпротива