През март 2011 г. в Сирия избухнаха протести срещу диктатора Башар ал Асад. Асад обърна цялата мощ на военните срещу последвалото революционно движение, но за известно време изглеждаше възможно, че то може да свали правителството му. Тогава Владимир Путин се намеси, позволявайки на Асад да остане на власт с огромната цена на човешки животи и осигурявайки опора на руската власт в региона. В следващия текст колектив от сирийски изгнаници и техни другари обмислят как техният опит в Сирийската революция може да даде информация за усилията за подкрепа на съпротивата срещу инвазията в Украйна и антивоенното движение в Русия.
Текстът е първоначално публикуван на английки от CrimethInc.
***
Толкова много внимание беше съсредоточено върху Украйна и Русия през последния месец, че е лесно да се загуби представа за глобалния контекст на тези събития. Следващият текст предлага ценен размисъл за империализма, международната солидарност и разбирането на нюансите на сложните и противоречиви борби.
Портретите на Путин и Асад гледат как въоръжени войници патрулират руините на Сирия.
Десет урока от Сирия
Знаем, че може да е трудно да се позиционирате в момент като този. Между идеологическото единодушие на мейнстрийм медиите и гласовете, които безскрупулно предават кремълската пропаганда, може да е трудно да разберете кого да слушате. Между НАТО с неговите мръсни ръце и злодейския руски режим ние вече не знаем с кого да се бием, кого да подкрепяме.
Като участници и приятели на Сирийската революция, ние искаме да предложим и защитим трети вариант, предлагащ гледна точка, базирана на уроците от повече от десет години въстание и война в Сирия.
Нека изясним това от самото начало: днес ние все още защитаваме бунта в Сирия по всички начини, по които това беше народно, демократично и еманципаторно въстание, особено координационните комитети и местните съвети на революцията. Макар че мнозина са забравили всичко това, ние твърдим, че нито зверствата и пропагандата на Башар ал Асад, нито тези на джихадистите могат да заглушат този глас.
В следващите редове нямаме намерение да сравняваме случващото се в Сирия и Украйна. Ако и двете войни започнаха с революция и ако един от агресорите е един и същ, ситуациите остават много различни. По-скоро, черпейки опит от това, което научихме от революцията в Сирия и след това от войната, която последва, се надяваме да предложим някои отправни точки, за да помогнем на онези, които искрено подкрепят еманципаторните принципи, да измислят как да заемат позиция.
Банер в сирийския град Кафранбел. За бележка относно флаговете, показани на тази снимка, вижте приложението по-долу.
1. Вслушайте се в гласовете на тези, които са непосредствено засегнати от събитията
Вместо в експертите по геополитика, ние трябва да се вслушаме в гласовете на онези, които са преживели революцията през 2014 г. и са преживели войната; трябва да слушаме онези, които страдаха под управлението на Путин в Русия и другаде в продължение на двадесет години. Каним ви да подкрепите гласовете на хора и организации, които защитават принципите на пряката демокрация, феминизма и егалитаризма в този контекст. Разбирането на тяхната позиция в Украйна и техните изисквания към тези извън нея ще ви помогне да стигнете до собствено информирано мнение.
Възприемането на този подход към Сирия щеше да издигне — и може би подкрепи — впечатляващите и обещаващи експерименти за самоорганизация, които процъфтяваха в цялата страна. Освен това слушането на гласовете, идващи от Украйна, ни напомня, че цялото това напрежение започна с въстанието на Майдана. Колкото и несъвършено или „нечисто" да е, нека не правим грешката да свеждаме народното украинско въстание до конфликт на интереси между великите сили, както някои хора умишлено направиха, за да замъглят сирийската революция.
2. Пазете се от повърхностна геополитика
Разбира се, желателно е да се разберат икономическите, дипломатическите и военните интереси на великите сили, но ако се задоволите с абстрактна геополитическа рамка на ситуацията, това може да ви остави абстрактно, несвързано разбиране на случващото се. Този начин на разбиране има тенденция да прикрива обикновените протагонисти на конфликта, тези, които приличат на нас, тези, с които можем да се идентифицираме. Преди всичко, нека не забравяме: това, което ще се случи, е, че хората ще страдат заради избора на управляващи, които гледат на света като на шахматна дъска, като резервоар на ресурси, които трябва да бъдат ограбени. Това е начинът, по който потисниците виждат света. Той никога не трябва да се приема от народите, които трябва да се фокусират върху изграждането на мостове между тях, върху намирането на общи интереси.
Това не означава, че трябва да пренебрегнем стратегията, но означава да правим стратегия според нашите собствени условия, в мащаб, в който можем да предприемем действия сами – а не да обсъждаме дали да преместим танкови дивизии или да намалим вноса на газ. Вижте нашите конкретни предложения в края на статията за повече идеи.
3. Не приемайте никакво разграничение между „добри" и „лоши" бежанци
Нека бъдем наясно – макар и далече от идеално, приемането на сирийски бежанци в Европа често беше по-приветливо от приема, предлаган на бежанци от Африка на юг от Сахара, например. Изображенията на чернокожи бежанци, отхвърлени на границата между Украйна и Полша, и коментарите в корпоративните медии, даващи привилегия на пристигането на „висококачествени" украински бежанци пред сирийските варвари, са доказателство за все по-невъзпрепятстван европейски расизъм. Ние защитаваме безусловното посрещане на украинците, бягащи от ужасите на войната, но отказваме всякаква йерархия между бежанците.
4. Внимавайте с корпоративните медии
Ако, както в Сирия, те се преструват, че подкрепят хуманистична и прогресивна програма, повечето от тези медии са склонни да се ограничат до виктимизиращо и деполитизиращо представяне на украинците на място и в изгнание. На украинците ще им се даде възможност само да говорят за отделни случаи, бягащи хора, страх от бомби и т.н. Това пречи на зрителите да разберат украинците като пълноценни политически актьори, способни да изразяват мнение или политически анализ относно ситуацията в собствената си страна. Освен това подобни издания са склонни да насърчават грубо прозападна позиция без нюанси, историческа дълбочина или разследване на движещите интереси на западните правителства, които се представят като защитници на доброто, свободата и идеализираната либерална демокрация.
Още една снимка от Кафранбел
5. Не представяйте западните страни като ос на доброто
Дори и да не нахлуват директно в Украйна, нека не бъдем наивни за НАТО и западните страни. Трябва да откажем да ги представим като защитници на „свободния свят". Не забравяйте, че Западът е изградил силата си върху колониализъм, империализъм, потисничество и ограбване на богатствата на стотици народи по света – и той продължава всички тези процеси и днес.
Ако говорим само за 21-ви век, да не забравяме бедствията, причинени от нашествията в Ирак и Афганистан. Съвсем наскоро, по време на арабските революции от 2011 г., вместо да подкрепя демократичните и прогресивни течения, Западът беше загрижен главно за запазването на своето господство и своите икономически интереси. В същото време той продължава да продава оръжие и да поддържа привилегировани отношения с арабските диктатури и монархиите в Персийския залив. С намесата си в Либия Франция добави срамната лъжа за война по икономически причини, маскирана като усилие за подкрепа на борбата за демокрация.
В допълнение към тази международна роля, ситуацията в тези страни продължава да се влошава, тъй като авторитаризмът, наблюдението, неравенството и преди всичко расизмът продължават да се засилват.
Днес, ако вярваме, че режимът на Путин представлява по-голяма заплаха за самоопределението на народите, това не е защото западните страни внезапно са станали „хубави", а защото западните сили вече нямат толкова много средства да запазят своето господство и хегемония . И ние оставаме подозрителни към тази хипотеза – защото ако Путин бъде победен от западните държави, това ще допринесе за това да им се даде повече власт.
Затова съветваме украинците да не разчитат на „международната общност" или на ООН – които, както в Сирия, са очевидни в своето лицемерие и са склонни да примамват хората да вярват в химери.
6. Борете се срещу всички империализми!
„Кампизъм" е думата, която използваме, за да опишем доктрина от друга епоха. По време на Студената война привържениците на тази догма смятаха, че най-важното е да се подкрепи СССР на всяка цена срещу капиталистически и империалистически държави. Тази доктрина продължава да съществува и днес в частта от радикалната левица, която подкрепя Русия на Путин в нахлуването в Украйна или пък релативизира продължаващата война. Както направиха в Сирия, те използват претекста, че руските или сирийските режими олицетворяват борбата срещу западния и атлантическия [т.е. пронатовския] империализъм. За съжаление този манихейски антиимпериализъм, който е чисто абстрактен, отказва да види империализъм в който и да е участник, различен от Запада.
Необходимо е обаче да се признае какво правят руският, китайският и дори иранският режим от години. Те разширяват своето политическо и икономическо господство в определени региони, като лишават местното население от тяхното самоопределение. Нека кампистите използват каквато и да е дума, за да опишат това, ако „империализмът" им се струва неадекватен, но ние никога няма да приемем никакво оправдание за употребата на насилие и господство върху населението в името на псевдотеоретична прецизност.
Още по-лошо, тази позиция тласка това „ляво" да предаде пропагандата на тези режими до точката на отричане на добре документирани зверства. Те говорят за „държавен преврат", когато описват въстанието на Майдана или отричат военните престъпления, извършени от руската армия в Сирия. Тази левица стигна дотам, че отрече използването на газ зарин от режима на Асад, разчитайки на (често разбираемо) недоверие към мейнстрийм медиите, за да разпространяват тези лъжи.
Това е презрително и безотговорно отношение, като се има предвид, че възходът на теориите на конспирацията никога не благоприятства еманципаторната позиция, а по-скоро крайната десница и расизма. В случая с войната в Украйна тези безумни антиимпериалисти, някои от които въпреки това твърдят, че са антифашисти, са косвени съюзници на голяма част от крайната десница.
В Сирия, запалена от фантазии за превъзходство и мечти за кръстоносен поход срещу исляма, крайната десница вече защити Путин и сирийския режим за предполагаемите им действия срещу джихадизма – без изобщо да разбере отговорността, която режимът на Асад имаше за възхода на джихадистите в Сирия.
Още една снимка от Кафранбел
7. Не приписвайте еднаква отговорност на Украйна и Русия
В Украйна самоличността на нападателя е известна на всички. Ако офанзивата на Путин по някакъв начин е отговор на натиска от страна на НАТО, това е преди всичко продължение на имперска и контрареволюционна офанзива. След нахлуването в Крим, след като помогна за потушаване на въстанията в Сирия (2015-2022), Беларус (2020) и Казахстан (2022), Владимир Путин вече не толерира този вятър на протеста – олицетворен от свалянето на проруския президент във въстанието на Майдана — в страните под негово влияние. Той иска да смаже всяко еманципаторно желание, което би могло да отслаби неговата сила.
В Сирия също няма съмнение кой е пряко отговорен за войната. Сирийският режим на Башар ал Асад, като нареди на полицията да стреля, затваря и измъчва демонстрантите от първите дни на протеста, едностранно избра да започне война срещу населението. Бихме искали тези, които защитават свободата и равенството, да бъдат единодушни в заемането на позиция срещу такива диктатори, които водят войни срещу народа. Щеше да ни хареса, ако това вече беше така по отношение на Сирия.
Ако разберем и се присъединим към призива за прекратяване на войната, ние настояваме, че трябва да го направим без никаква неяснота по отношение на самоличността на агресора. Нито в Украйна, нито в Сирия, нито където и да е другаде по света обикновените хора не могат да бъдат обвинявани, че са взели оръжие, за да се опитат да защитят собствения си живот и живота на своите семейства.
По-общо казано, ние съветваме хората, които не знаят какво е диктатура (дори ако западните страни стават по-явно авторитарни) или какво е да бъдеш бомбардиран, да се въздържат да казват на украинците — както някои вече казаха на сирийците или хонконгците — да не искат помощ от Запада или да не искат либерална или представителна демокрация като минимална политическа система. Много от тези хора вече са наясно с несъвършенствата на тези политически системи – но техният приоритет не е да запазят безупречна политическа позиция, а по-скоро да оцелеят след бомбардировките на следващия ден или да не се озоват в страна, в която за една небрежна дума може да те осъдят на двадесет години затвор. Настояването за този вид пуристичен дискурс демонстрира решимост да се наложи нечий теоретичен анализ върху контекст, който не е собствен. Това показва истинско откъсване от реалността и доста западен вид привилегия.
Вместо това, нека да чуем думите на украинските другари, които казаха, повтаряйки Михаил Бакунин: „Ние твърдо вярваме, че най-несъвършената република е хиляди пъти по-добра от най-просветената монархия".
Магазин за сувенири в Дамаск, Сирия
8. Разберете, че украинското общество, както в Сирия и Франция, е пресичано от различни течения
Запознати сме с процедурата, при която владетел определя сериозна заплаха, за да изплаши потенциалните поддръжници. Това включва реториката за „ислямисткия тероризъм", която Башар ал Асад използва от първите дни на революцията в Сирия; по същия начин днес Путин и неговите съюзници размахаха „нацизма" и „ултранационализма", за да оправдаят инвазията си в Украйна.
Ако, от една страна, признаем, че тази пропаганда е умишлено преувеличена и че не трябва да я легитимираме по номинална стойност, от друга страна, нашият опит в Сирия ни насърчава да не подценяваме реакционните течения в рамките на народните движения.
В Украйна украинските националисти, включително фашистите, изиграха важна роля в протестите на Майдана и последвалата война срещу Русия. Освен това, подобно на батальон „Азов", те се възползваха от този опит и станаха легитимна част от редовната армия на Украйна. Това обаче не означава, че по-голямата част от украинското общество е ултранационалистическо или фашистко. Крайната десница спечели само 4% от гласовете на последните избори; украинският, еврейският и рускоезичният президент беше избран от 73%.
В бунта в Сирия джихадистите започнаха като маргинални участници, но придобиха все по-голямо значение, отчасти благодарение на външната подкрепа, позволяваща им да се наложат военно в ущърб на гражданското движение и най-прогресивните участници. Навсякъде крайната десница заплашва разширяването на демокрациите и социалните революции; така без съмнение е днес и във Франция. Във Франция същата тази крайна десница се опита да се наложи по време на движението на Жълтите жилетки. Ако тогава тя беше победена, то това се случи заради наличието на егалитарни позиции и решимостта на антиавторитарни и антифашистки активисти, а не от езика на учените.
Имайте предвид, че да защитавате народната съпротива (както в Украйна, така и в Русия) срещу руската инвазия също не означава да бъдете наивни по отношение на политическия режим, който се появи от Майдана. Не може да се каже, че падането на Янукович доведе до реално разширяване на пряката демокрация или развитие на егалитарното общество, което желаем за Сирия, Русия, Франция и навсякъде по света. Използвайки израз, който ни е добре познат, някои украински активисти наричат постмайдана „открадната революция". В допълнение към предоставянето на важно място на ултранационалистите, украинският режим беше възстановен от олигарси и други, които се занимаваха със защитата на собствените си икономически и политически интереси и разширяването на капиталистически и неолиберален модел на неравенство. По същия начин, въпреки че познанията ни по този въпрос остават ограничени, за нас е трудно да повярваме, че украинският режим не носи отговорност за изострянето на напрежението със сепаратистки региони в Донбас.
В Сирия участващите на място революционери имат пълното право да критикуват яростно избора на политическата опозиция, която е позиционирана в Истанбул. Все още съжаляваме за техния избор да не вземат предвид законните претенции на малцинства като кюрдите.
Неолиберален режим и фашистки елементи са съставни части на всички западни демокрации. Въпреки че тези противници на еманципацията не бива да се подценяват, това не е причина да не подкрепяме народната съпротива срещу една инвазия. Напротив, както бихме искали другите да го правят по време на сирийската революция, ние ви призоваваме да подкрепите най-прогресивните самоорганизирани течения в рамките на отбраната.
Арабският надпис гласи „Времето на мъжествеността и мъжете"
9. Подкрепете народната съпротива в Украйна и Русия
Както доказаха арабските революции, жълтите жилетки и Майдана, въстанията на 21-ви век няма да бъдат идеологически „чисти". Въпреки че разбираме, че е по-удобно и стимулиращо да се идентифицираме с мощни (и победоносни) актьори, не трябва да предаваме основните си принципи. Приканваме радикалната левица да свали старите си концептуални очила, за да свери теоретичните си позиции с реалността. Тези позиции трябва да се коригират според реалността, а не обратното.
Именно поради тези причини в Украйна призоваваме хората да дадат приоритет на подкрепата за инициативи, които идват отдолу: инициативите за самозащита и самоорганизация, които в момента процъфтяват. Човек може да открие, че често хората, които се организират, всъщност могат да защитават радикалните концепции за демокрация и социална справедливост — дори и да не се наричат „леви" или „прогресивни".
Освен това, както казаха много руски активисти, ние вярваме, че народно въстание в Русия би могло да помогне за прекратяване на войната, точно както през 1905 и 1917 г. Когато разгледаме степента на репресиите в Русия от началото на войната — над десет хиляди демонстранти са затворени, медийната цензура, блокирането на социалните мрежи и може би скоро интернет – невъзможно е да не се надяваме, че една революция може да доведе до падане на режима. Това най-накрая ще сложи край, веднъж завинаги, на престъпленията на Путин в Русия, Украйна, Сирия и другаде.
Такъв е и случаят със Сирия, където след интернационализацията на конфликта, далеч от възмущението срещу иранския, руския или ливанския народ, въстанията на тези народи биха могли да ни накарат отново да повярваме във възможността Башар ал Асад също да падне.
По същия начин искаме да видим радикални катаклизми и радикални разширения на демокрацията, справедливостта и равенството в Съединените щати, Франция и всяка друга страна, която основава властта си върху потисничеството на други народи или част от собственото си население.
10. Изградете нов интернационализъм отдолу
Въпреки че сме радикално против всички империализми и всички съвременни форми на фашизъм, ние вярваме, че не можем да се ограничим само до антиимпериалистически или антифашистки позиции. Дори и да служат за обяснение на много контексти, те също рискуват да ограничат революционната борба до негативна визия, да я сведат до реактивност, до постоянна съпротива без път напред.
Вярваме, че е от съществено значение да се направи положително и конструктивно предложение като интернационализма. Това означава свързване на въстания и борби за равенство по целия свят.
Съществува и трети вариант в допълнение към НАТО и Путин: интернационализъм отдолу. Днес революционният интернационализъм трябва да призовава хората навсякъде да защитават народната съпротива в Украйна, точно както трябва да ги призовава да подкрепят сирийските местни съвети, комитетите на съпротивата в Судан, териториалните събрания в Чили, кръговите кръстовища на жълтите жилетки и палестинската Интифада.
Разбира се, ние живеем в сянката на работнически интернационализъм – подкрепян от държави, партии, синдикати и големи организации – който успя да има тежест в международните конфликти в Испания през 1936 г. и по-късно във Виетнам и Палестина през 1960-те и 70-те години.
Днес навсякъде по света – от Сирия до Франция, от Украйна до Съединените щати – ни липсват мащабни еманципаторни сили, надарени със значителни материални бази. Докато се надяваме на появата им, както изглежда се случва в Чили, на нови революционни организации, базирани на местни самоорганизирани инициативи, ние защитаваме интернационализма, който подкрепя народните въстания и приветства всички бежанци. В това усилие също подготвяме почвата за истинско завръщане към интернационализма, който, надяваме се, един ден отново ще представлява алтернативен път, различен от моделите на западните капиталистически демокрации и капиталистическия авторитаризъм, независимо дали е руски или китайски.
Подобна концепция за това, което правихме в Сирия, със сигурност щеше да помогне на революцията да запази демократичен и егалитарен цвят. Кой знае, можеше дори да допринесе за нашата победа. Следователно ние сме интернационалисти не само като етичен принцип, но и като следствие от революционна стратегия. Ето защо защитаваме необходимостта от създаване на връзки и съюзи между самоорганизирани сили, работещи за еманципацията на всички без ограничение.
Това наричаме интернационализъм отдолу, интернационализъм на народите.
Предложения за позиции относно руската инвазия в Украйна
- Изразете пълна подкрепа за украинската народна съпротива срещу руската инвазия.
- Дайте приоритет на подкрепата за самоорганизирани групи, защитаващи еманципаторни позиции в Украйна чрез дарения, хуманитарна помощ и оповестяване на техните искания.
- Подкрепете прогресивните антивоенни и анти-режимни сили в Русия и разгласете техните позиции.
- Настанете украинските бежанци и организирайте събития и инфраструктура, за да чуят гласовете им.
- Борете се с всички про-путински дискурси, особено отляво. Войната в Украйна предлага решаваща възможност да се сложи окончателен край на кампизма и токсичната мъжественост.
- Борете се с пронатовския дискурс чрез идеология.
- Откажете подкрепата на онези в Украйна и другаде, които защитават ултранационалистически, ксенофобски и расистки политики.
- Постоянна критика и недоверие към действията на НАТО в Украйна и другаде.
- Поддържайте натиск върху правителствата чрез демонстрации, директни действия, банери, форуми, петиции и други средства, за да наложите исканията на самоорганизираните участници на място.
За съжаление, това не е много, но това е всичко, което можем да предложим, докато няма автономна сила тук или другаде, бореща се за равенство и еманципация, която е в състояние да осигури икономическа, политическа или военна подкрепа.
Искрено се надяваме, че този път тези позиции ще се увенчаят с успех. Ако това се случи, ние ще бъдем дълбоко щастливи, но никога няма да забравим, че това далеч не беше така за Сирия и че това струваше скъпо.
—The Syrian Canteen of Montreuil and L'équipe des Peuples Veulent
Източници и допълнителна литература
Следните текстове помогнаха за написването на тази статия или предлагат полезни отправни точки от нея.
Гласове на съпротивата в Украйна и Русия
- The Kyiv Declaration: Ukrainian Civil Society Leaders Appeal to the World
- Manifesto: Russian Socialists and Communists against the War—BALLAST
- Ukraine and Russia: Grassroots Resistance to Putin's Invasion—CrimethInc.
- Russian Anarchists on the Invasion of Ukraine: Updates and Analysis—CrimethInc.
- Avtonom: Срещу анексиите и имперскатa агресия
- Войната и анархистите: антиавторитарни перспективи в Украйна
- Пролетта идва: излезте на улицата срещу войната
- Писмо от Киев до западната левица
За по-нататъшно изследване на въпросите на империализма и интернационализма
- Against Russian Imperialism, for an Internationalist Leap, Mediapart
- Their Anti-Imperialism and Ours—Gilbert Achcar
- A Memorandum on the Radical Anti-Imperialist Position Regarding the War in Ukraine—Gilbert Achcar
- Опожарена земя след битката: Изявление на сапатистите
Сирийски перспективи
- The "Anti-Imperialism" of Idiots—Leila Al Shami
- Safe—On the Edge of Syria
- Why Ukraine Is a Syrian Cause—Yassin al-Haj Saleh
- أوكرانيا بعيون سوريّة
- Този тред в Twittter от Джоуи Аюб събира много материали, свързващи сирийския и украинския контекст.
Приложение: Относно знамето на Сирийската революция
Макар че е вярно, че знамето, свързано със Сирийската революция, се носи и от милиции, които предадоха революцията, като се съюзиха с турското правителство по време на окупацията му на Северна Сирия и други територии, за авторите на този текст този символ – видян в снимки от Кафранбел — все още представя въстанието от 2011 г. Това беше знамето на Сирия, когато тя обяви независимостта си от Франция. За разлика от тях, сегашното „официално" знаме (с две звезди) символизира господството на партията Баас и нова колонизация на Сирия от семейството на Ал Асад.